• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

مقدمه:

نماز، كامل‌ترين جلوه نيايش و زيباترين چهره ستايش و بهترين صورت سپاس از خالق و خداي سرمد است كه نماز را در اولويت نظام تكوين به مصداق “و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون “هدف آفرينش جن و انس عنوان فرموده ودر نظام تشريع ، سر لوحه كار همه پيامبران عظام از آدم تا خاتم قرار داده‌است كه اين عبادت را اساس دين و عماد دين‌داري دانسته‌اند.
اما فراتر از اين جايگاه نماز، وجهه اجتماعي نماز است كه وظيفه‌اي مضاعف و رسالتي سنگين بر دوش حكومت‌ يافتگان از بندگان مي‌گذارد تا سياست ، رنگ خدايي به خود گيرد و قدرت در محراب عبادت ، زانوي تواضع بر زمين زند و مسئوليت معاش و معاد خلق را بر دوش خود احساس كند. اميد آن كه كارگزاران نظام مقدس اسلامي ، سطر اول برنامه هاي خود را با راهبرد “‌ما نماز را به پا مي‌داريم” قرار داده ،صلاح وفلاح همگان را سرلوحه امور خويش قرار دهند .
تلاش براي اقامه نمازي پر شور،‌آكنده از اشتياق و سرشار از معرفت كه مطلع نويد بخش اين حركت سازمان يافته ،با نداي رهبر حكيم و فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي “مد ظله العالي ” شكل گرفته‌است ، ستاد اقامه نماز را نيز بر آن داشت تا بر مبناي فرامين معظم له ، تلاش‌هايي در امر اقامه نماز را به انجام رساند كه شرح مختصري ازآن در ادامه از محضر شما خواننده گرامي خواهد گذ شت. در پايان اميد مي‌رود همه ما مشمول دعاي حضرت ابراهيم(ع) شويم كه فرمود:
” خدايا من و فرزندانم را از نمازگزاران قرارده”

تاريخچه ستاد اقامه نماز:
ستاد اقامه نماز، ‌مؤسسه‌اي است غيردولتي كه با تنفيذ مقام‌ معظم‌ رهبري(مدظله‌العالي) وتحت نظر هئيت امنايي متشكل از شخصيت‌هاي فرهنگي در سال ۱۳۶۹ تأسيس گرديد.دفاتر ستاد اقامه نماز در مراكز استان‌هاي كشور و ۳۲۰ شهرستان،‌ وظيفه ترويج و توسعه فرهنگ نوراني نماز را عهده‌دار مي‌باشند.
فعاليت‌ ستاد اقامه نماز بر پايه موارد زير استوار است:
الف: نص صريح قرآن‌كريم:
(الذين ان مكناهم في الارض اقاموا الصلوه و اتوا الزكاه وأمروا بالمعروف و نهوا عن المنكر) (آيه۴۱ سوره حج)
وقتي قرآن‌كريم، ‌اولين نشانه حكومت صالحان را اقامه نماز مي‌داند، جاي هيچ ابهامي نيست كه برنامه‌ريزي براي اقامه آن،‌ وظيفه حكومت ‌است‌كه ‌نياز به بسيج امكانات و توانمندي‌هاي لازم براي رسيدن به اهداف نماز دارد.
ب: پيام‌هاي مقام‌معظم‌رهبري به اجلاس‌هاي سراسري نماز:
بحمد ا…تاكنون هفده اجلاس سالانه نماز با موضوعات وعناوين مرتبط نظير”نماز و خانواده”، “نماز و رسالت دانشگاه” با مشاركت دستگاه هاي مختلف اجرايي مرتبط، نظير وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم تحقيقات و فناوري و… انجام گرفته است. هجدهمين اجلاس نماز موضوع “نماز، مسجد وجوانان” و با مشاركت سازمان تبليغات اسلامي، سازمان اوقاف‌ و امور خيريه، ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر، ستاد رسيدگي به امور مساجد، ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي‌ هنري مساجد كشور، شوراي سياست‌گذاري ائمه‌ جمعه و نيروي مقاومت بسيج برگزار مي گردد.
ج : طرح جامع اقامه نماز:
شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسه ۵۶۶ مورخ ۴/۵/۸۴ به منظور توسعه و تعميق باورها، ارزش‌ها، نگرش‌ها و استقرار نظام‌هاي نرم افزاري و سخت‌افزاري و نظام‌هاي مديريت عالي و بهبود و اصلاح امر اقامه نماز در كشور مبتني بر سياست‌هاي كلي مصوب مقام معظم رهبري، طرح جامع توسعه فرهنگ اقامه نماز را تصويب نمود.
د: آيين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز “تصويب‌نامه هيأت وزيران:
هيأت وزيران در جلسه مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۵ بنا به پيشنهاد ستاد اقامه نماز و با عنايت به توصيه‌هاي مقام‌معظم‌رهبري، ‌آيين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز را در ۲۰ ماده و ۳ تبصره تصويب و به كليه وزارتخانه‌ها ،‌سازمان‌ها و مؤسسات دولتي،‌ نهادهاي انقلاب اسلامي و استانداري‌هاي سراسر كشور ابلاغ نمود. ضمناًً هيأت وزيران در جلسه مورخ ۲۹/۱۰/۱۳۸۱ بنا به پيشنهاد مجدد ستاد اقامه نماز دوازده بند اصلاحيه را از تصويب اعضاء گذراند