• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای ازخطبه های نمازجمعه شهرستان نوشهر- مورخ 25 مهر 1393

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ-25مهر 93
خطبه اول: ادامه شرح دعای عرفه –پرهیز از خشم خدا
پرهیز و تقوا از گناه واجب است، چون گناه غضب الهی را در پی دارد و غضب الهی یعنی سخت ترین عذابها. بخشی از دعای عرفه امام حسین علیه السلام نیز در ترس از غضب خداوند است. آنجا که از خدا می خواهد: الهی لا تُحلِل عَلَیَّ غَضَبَک یعنی خدایا بر من خشم مگیر. بنده ی خداشناس باید همیشه از غضب خداوند هراس داشته و مواظب رفتار خودباشد، مبادا کاری کند که خشم و غضب خدا را فراهم نماید. آسمان و زمین تاب تحمل خشم خدا را ندارد.
غضب خدا غیر از غضب خلق است.غضب خلق از روی احساسات وکینه جویی هاست. غضب خدا حق است باید از آن بر حذر بود. نباید موجبات خشم خدا را فراهم کرد.
سبب خشم خدا چیست؟معصیت
در حدیث داردخدا سه چیز را در سه چیز پنهان کرد: 1-رضایت خود را در طاعت ،پس از هیچ طاعتی نباید غفلت کرد 2-اولیاء خود را در میان بندگان، پس هیچکس را نباید تحقیر کرد. 3- غضب خود را در معصیت، پس هیچ معصیتی را نباید کوچک شمرد.
چگونه میتوان از غضب خدا در امان ماند؟ با فرو نشاندن غضب خود.
گفت موسی را یکی هشیار سر چیست در گیتی زجمله صعب تر
گفت ای جان صعب تر خشم خدا که از آن دوزخ همی لرزد چوما
گفت از خشم خدا چِبوَد امان گفت کظم غیظ خود اندر جهان
من ندیدم در جهان جستجو هیچ اهلیت به از خُلق نکو
شخصی از پیامبر اسلام(ص)پرسید چه چیز شدید و خطرناک است؟ فرمود خشم خدا. گفت چه چیز مرا از خشم خدا می رهاند؟فرو نشاندن خشم.
بنابراین اگر انسان از غضب خدا در امان باشد، غضب خلق هیچ است.لذا امام حسین علیه السلام می گوید: خدایا برمن خشم مگیر، اگر خشم تونباشد از خشم دیگران باکی ندارم. خدایا دم مرگ به من غضب مکن. بازخواست حق توست، خدایا هر چه خواهی مرا در سختی قرار ده تا دم مرگ ، از من راضی باشی.
مغضوبین چه کسانی هستند؟
خیلی ها ازجمله:1-ربا خواران.2-قاتلین.3-تنبل ها و…
خشم مقدس
گرچه غضب کلید شّر ونوعی جنون است ولی گاهی لازم ومقدس است. مثلاًخشم در مقابل معصیت، غیرت در برابر تجاوز. امام علی علیه السلام فرمود:پیامبر در امور مربوط به دنیا غضب نمی کرد. اما در برابر گناه و برای احقاق حق خشم می گرفت وهیچ چیز جلوی اورا نمی گرفت.
خطبه دوم: روی دادها و مناسبتهای هفته
1-ماه ذیحجه ماه امامت و ولایت است .هجدهم عید غدیر است. پیام غدیر این است که: دین از سیاست جدا نیست. 24 ذیحجه روز مباهله ،25 ذیحجه روز نزول سوره انسان (هل اَتی) که در شأن اهلبیت است. آن روز را روز خانواده و تکریم از بازنشستگان نامیده اند. گرامی باد روز خانواده.
2-26 مهر روز ورزش و تربیت بدنی نام دارد. ورزش و فعالیت بدنی برای سلامت انسان ضروری است.
3- ماه محرم در پیش است. زنگ اشتر ساز ماتم میزند شعله بر هستی عالم میزند
در صدای زنگ او ساز بلاست صحبت از ماه غم و درد و بلاست
خود را آماده نماییم و به استقبالش برویم. از خرافات و آسیبهای عزاداری بپرهیزیم. خالصانه و عاقلانه و هدفمند عزاداری نماییم.
4-هنوز پرونده انرژی هسته ای تمام نشد، غربیها پرونده ای دیگری به عنوان نقض حقوق بشر را علیه ما عَلَم کرده اند. می گویند اعدام مجرمین (قصاص). سبک زندگی اسلامی خلاف حقوق بشر است، میگویند شما با لیبرال و لائیک مخالفید پس ضد حقوق بشرید. خلاصه دائم بهانه تراشی می کنند.
امام خامنه ای بیدارگر و راهگشا
5- رمضان عبدا…دبیرکل جهاد اسلامی با مقام معظم رهبری دیدار کرد. حضرت آقا فرمودند شما مقاومت کردید، کشته دادید ولی پیروز شدید. پس جهاد و مقاومت رمز پیروزی است. این نشانه نصرت الهی و نشانه عجز دشمن است. و فرمودند: کرانه باختری نیز باید به این اتحاد ومقاومت بپیوندد. همه بایدآماده باشیدزیرا احتمال تجاوز مجدد دشمن زیاداست. فرمودند مقاومت در برابر توطئه ی پیچیده ی دشمن قرار دارد.شاید به این جهت که عربستان و قطر وکشورهای اسلامی غیر از ایران در طی 51 روز بمباران و کشتار وحشیانه صهیونیستها ساکت ماندند. حتی بطور شفاهی محکوم نکردند.
حضرت آقا در دیدار مردم فرمودند:داعش یک اسم جعلی است. برای جهت دادن به دشمنان اسلام فرمودند: وظیفه مسلمین اتحاد و برادری است. به مقدسات یکدیگر اهانت نکنند، تاعواطف شان علیه همدیگر تحریک نشود. وقتی قبری را تخریب میکنند، عواطف جمعی تحریک و درنهایت بین خودشان جنگ می شود. دشمن هم همین را می خواهد.
فرمودند به برکت انقلاب دنیا به تفکر اسلامی توجه کرد.قبلاً در دنیا چنین تفکری وجود نداشت، انقلاب ایران به دنیا فهماند که آمریکا دشمن بشریت است. انقلاب اسلامی به حرکت های انقلابی مردم دنیا جهت داد.