• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه شهرستان نوشهر- 2 آبان 1393

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ-2آبان 93
خطبه اول: عزاداری امام حسین علیه السلام سنّت شیعه
در آستانه ماه محرم هستیم. مجالس امام حسین علیه السلام از شعائر الهی است که باعث تقواست. پیامبر (ص) فرمودند: شهادت حسین (ع) آتشی در قلوب مومنین ایجاد می کند که هیچگاه سرد نخواهد شد.
عزاداری بر امام حسین علیه السلام از سوی ائمه از مسلّمات است که در تاریخ این سنت از سوی شیعه حفظ شده است. عزاداری بر امام حسین(ع) یعنی دلسوزی بر مظلوم، یعنی فریاد برسر ظالم ، یعنی ذکر فداکاری امام حسین و یاران با وفایش، یعنی حفظ فرهنگ شهادت.
تاریخ شهید زیاد دیده، اما شهیدی مثل امام حسین علیه السلام که با 12هزار نامه دعوت آمده، جلوی چشم زن و بچه کنارآب با لب تشنه ،بدن زیر سُم اسب ،با آتش زدن خیمه ها و اسارت زن وبچه، ندیده.
دربارگاه قدس که جای ملال نیست سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است
جن و ملک بر آدمیان نوحه می کنند گویا عزای اشرف اولاد آدم است
شیوه ی درست عزاداری
به گونه ای باید عزاداری کنیم که صاحب عزا یعنی امام زمان(عج) و حضرت فاطمه(س) از آن راضی و شادمان باشند.
به این آسیب ها باید توجه نمود: 1- عقل و عاطفه و حماسه را باهم رشد دهیم. 2- مامنتظر امام زمانیم، او امام جهانی است. ما هم جهانی فکر کنیم و تعصبهای قبیله ای و هیئتی را کنار بگذاریم. 3- عزاداری برای خدا و با اخلاص باشد.از تجملات و تشریفات و چشم وهم چشمی پرهیز شود. 4- اذیت و ازار دیگران را فراهم نکند(سدّ معبر، ایجاد ترافیک، صدای گوش خراش بلندگو و… نباشد). 5- هنگام اذان و نماز عزاداری نشود. 6- نماز ظهر تاسوعا و عاشورا فراموش نشود. 7- از ابزار موسیقی استفاده نشود. 8- در عزاداری برهنه نشوند و به بدن آسیب نرسانند. 9- عزاداری طولانی نشود و مردم را خسته نکنیم. 10-از تقویت نظام غفلت نکنیم. بزرگترین وظیفه ما حمایت از ولایت است. 11- در عزاداری از خرافات بپرهیزیم. قمه زنی ، هروله ،سینه خیز غلط است. بیگانگان از آنها فیلمبرداری کرده و علیه شیعه تبلیغ می کنند. 12-در جنگ ، بالای 95 درصد جبهه ای ها مسجدی بودند، پس عزاداری ها در مسجد باشدتا بچه ها از مسجد جدا نشوند.
خطبه دوم : مناسبتها و رویدادهای هفته
1- اول محرم امسال مصادف است با 4 آبان ، روز افشا گری و اعتراض امام خمینی (ره) علیه پذیرش قانون کاپیتولاسیون (مصونیت قضایی بیگانگان در ایران سال 1343) ،اعتراض امام منجر شد به تبعیدش به کشور ترکیه.
2- در 29 مهر93 آیت الله مهدوی کنی به رحمت خدا رفت. از پیشتازان انقلاب و سیاستمداری صادق بود. برای پست و مقام کوشش نمی کرد، گوشه گیر هم نبود، در متن جامعه قرار داشت و مالی نیاندوخت. از ابتدای نهضت اسلامی یار امام بود و تا آخر عُمر نیز پیرو مقام معظم رهبری ،خانواده و اطرافیان خود را در مناصب حکومتی و فرصتهای اقتصادی رها نکرد . روحش شاد.
3- حجت الاسلام حاج آقا قرائتی از 27 تا 29 مهرماه 93 نوشهر بودند. ده(10)برنامه از سلسله درسهایی از قرآن که در تلویزیون پخش میشود ،در اینجا ضبط شد. از کمکها و همکاری فرماندار ، مسئولین دانشگاه دریایی امام خمینی(ره) ،ادارات مختلف ، ستاد نماز جمعه و حضور مردم تقدیر و تشکر می کنم. این برنامه همزمان شد با بارندگی شدید و آب گرفتگی برخی از مناطق مسکونی شهر و حومه. این منطقه باران خیز است ، رودخانه ها باید لایروبی شوند. حریم رودخانه ها حفظ و موانع مسیر آب و سیل برطرف گردد.
امام خامنه ای مدبّر و راهگشا
4- امام خامنه ای در دیدار نخبگان با ایشان فرمودند: کشور باید باعقل و هوش و استعداد جوانان اداره گردد، نه با نفت و گاز.
5- هفته ی گذشته حیدر العبادی نخست وزیر عراق با مقام معظم رهبری دیدار کرد.پیشتر با آیت ا… سیستانی دیدار کرده بود و گفته بود ایران کشوری مقتدر است. حضرت آقا فرمودند : ما از شما حمایت می کنیم. آمریکا به عراق گفت زیر سلطه ی ما قرار بگیرید، ما امنیت شما را تأمین می کنیم .امام خامنه ای فرمودند: دولت عراق با کمک نیروهای مردمی می تواند امنیت خود را حفظ کند. ناامنی از سوی قدرتهای فرامرزی است.
جرم آیت ا… باقر النِمِر چیست؟
6- دولت سعودی آیت ا… باقر النمر را به اعدام محکوم کرد.ایشان از روحانیون برجسته شیعه در عربستان است. تاکنون دولت سعودی چندین بار ایشان را زندانی و شکنجه کرده است.به جرم اینکه گفته بود دولت سعودی باید تشیع را به رسمیت بشناسد، قبرستان بقیع را بازسازی کند. نیز گفته بود : آل سعود می گوید ما شیران اهل سنت مقابل ایران هستیم! وقتی که صدام کویت را اشغال کرد شما به وحشت افتادید و دست به دامن آمریکا زدید.
این روحانی مبارز جرمی ندارد به جز کار فرهنگی و اطلاع رسانی. علما و دولت ایران نسبت به اعدام ایشان اعتراض کردند. اما از مدعیان آزادی بیان و حقوق بشر هیچ صدای اعتراض بر نخاست.