• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر – 9 آبان 1393

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ-9آبان 93
خطبه اول: الگوهای شگفت انگیز عاشورا
ایام سوگواری سید الشهداءرا به محضر مبارک امام زمان (عج) و ملت شریف ایران و شما نمازگزاران تسلیت عرض می نمایم. یکی از ابعاد عاشورا الگو دهی آن است. عاشورا الگوهای شگفت انگیز دارد، برای مردان و زنان ، پیر و جوان و نوجوان. الگوی جوانان حضرت علی اکبرعلیه السلام است که در اوج شجاعت ،در اوج اخلاق بود.
الگو برای نوجوانان ، حضرت قاسم ، که در اوج معرفت بود که در شب عاشورا گفت: مرگ برای من از عسل شیرین تر است . بانویی چون حضرت زینب سلام ا…علیها الگوی همه خانمهاست که عظمت زن را در جریان عاشورا به نمایش نهاد. الگویی چون حضرت ابوالفضل علیه السلام که نمونه کامل شجاعت و وفاداری است. او شخصیت دوم کربلاست. آنقدر مقامش بالاست که زیارت نامه اش را امام صادق علیه السلام تنظیم کرده است.
امام صادق علیه السلام در زیارت نامه اش فرمودند:سلام خدا ،فرشتگان مقرب ،پیامبران مرسل، بندگان صالح وسلام تمامی شهدا و صدیقان و سلام های پاک و طیّب در صبح و شام بر تو باد ای فرزند امیرالمومنین. ونیز فرمودند : شهادت می دهم که تو در برابر حسین تسلیم بودی.
تسلیم بودن در برابر ولی امر و رهبر اسلام یک اصل و اساس است. در دنیای کفر ،مردم مقابل مجلس و رؤسایشان با تمام فسق و فجوری که دارند ، تسلیم اند و تبعیت می کنند، ماچرا در مقابل یک رهبر عادل ،عالم ،مدبّر وخداترس تسلیم نباشیم؟
نیز امام صادق(ع) فرمودند: ایمان عمویم عباس قوی و محکم بود.شهادت میدهم با آگاهی و بصیرت از حسین پیروی کرد ، کورکورانه و با تعصب نرفت. ایمانش محکم بود زیرا شب عاشورا اولین کسی بودکه گفت:یاحسین خداچنین روزی را نیاوردکه بی توزنده باشیم.
حضرت ابوالفضل یاربا وفای حسین و فریاد رس امت
آیت ا… مرعشی نجفی از عالمی نقل قول می کند که گفت: از نجف آمدم به قم و مشکلی داشتم . رفتم جمکران به امام زمان (عج) توسّل جستم، نتیجه نگرفتم. یک روز پس از نماز گفتم مولای من ، به در خانه ات آمدم مشکلم را برطرف نکردید. آیا بد نیست که مهمان شما باشم و دست به دامن حضرت ابو الفضل(ع) بزنم؟ در عالمی بین رؤیا و بیداری به محضر امام زمان(عج) به او فرمودند: نه تنها بد نیست ، بلکه خوشحال می شوم . به علمدار کربلا بگو یا فریاد رس مرا دریاب.
امام صادق علیه السلام در زیارت نامه اش می فرمایند: شهادت میدهم که تو مظلومانه شهید شدی. چرا؟ 1-زیرا او به امر امام حسین علیه السلام برای تهیه آب رفته بود نه برای جنگیدن.2-زیرا وقتی که از اسب به زمین افتاد چون دست نداشت ، با تمام اندام همراه با تیرهای فرو رفته در بدن به شدت به زمین خورد و تیرها تا به جگرش فرو نشست.3- چون بدنش را قطعه قطعه کرده بودند و امام حسین(ع) نتوانست او را به خیمه انتقال دهد.
هزار مرتبه جانها فدای مهر و وفایت برادری به جهان با وفاتر از تو ندیدم
خطبه دوم: رویدادها و مناسبتهای هفته
1- تاسوعا و عاشورای حسینی در پیش است.تسلیت عرض می کنم.خداوند عزاداریهایتان را قبول نماید.
2-هفته پدافند غیرعامل است. پدافند غیر عامل یعنی آمادگی جامعه و دستگاههای ذیربط در برابر حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله و … و نیز آمادگی برای خنثی سازی هجمه ها و توطئه های دشمنان، مثل تحریمها و …
3-هفته ی اول ماه محرم هفته ی امر به معروف و نهی از منکر نام داردکه مثل نماز برهمه واجب است. اما نه با درگیر شدن ، اسید پاشی که در اصفهان رُخ داد.ربطی به امر به معروف ندارد ،دشمنان مغرض باسر وصدا آن را دستاویزی برای کوبیدن اسلام و جمهوری اسلامی قرار دادند. امر به معروف و نهی از منکر برای دلسوزی و حفظ جان مردم است. برای اینکه نسبت به پوشش زن و دخترت غیرت داشته باشی . خانواده و محیط را کنترل کنی.
4-شنبه 10 آبان سالروز شهادت اولین شهید محراب آیت ا… قاضی طباطبائی است . روحش شاد.
5-13 آبان که روز مبارزه ملی با استکبار جهانی نام دارد. روز تبلور بیداری ملت ایران ، روز فریاد علیه استکبار که امسال مصادف شده با روز عاشورا. روز تبلور شعار عاشوراییِ «هیهات منّا الذله». 13 آبان روزی است که سه واقعه مهم در آن رُخ داد: 1-تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه در سال 1343 به علت اعتراض امام به سیاستهای رژیم پهلوی بویژه کاپیتولاسیون. 2- کشتار دانش آموزان توسط رژیم شاه در سال 1357. 3- تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال 1358، که امام آن را انقلاب دوم نامید.
انقلاب اسلامی ما برگرفته از عاشوراست
عاشورا ملتها را بیدار کرد، در سایه بیداری عاشورا ما انقلاب کردیم. عاشورا ریشه بنی امیه را کند و انقلاب ما ریشه پهلوی را. بیداری امروز انقلاب ما صادر شده است. این بیداری ریشه ظالمین را خواهد کند. به همین دلیل جنگها علیه ایران و منطقه به راه می اندازند. به نام اسلام گروههای القاعده ، طالبان و داعش درست می کنند. عزاداریهای ما باید در جهت مبارزه با ظالم باشد. این منطق امام حسین علیه السلام است. هیأتهای عزاداری باید فرهنگ عاشورایی ، بصیرت و هویت حسینی را روشن کنند، معرفت زایی کنند.
علل دشمنی استکبار با انقلاب اسلامی
کفر جهانی به ویژه آمریکا در سه بعد نظامی ، سیاسی و اقتصادی با ما دشمنی می کند: 1-بُعد نظامی؛ کودتای 28 مرداد، واقعه ی طبس کودتای نوژه، جنگ تحمیلی و کمکهای همه جانبه به صدام و… 2-بُعد سیاسی ؛ حمایت از شاه ملعون تا آخرین لحظه، تحمیل کاپیتولاسیون و تحقیر ملت ایران و … 3- بُعد اقتصادی؛ تحمیل مشکلات فراوان مالی یا تحریمها از اول انقلاب، بلوکه کردن داراییها و اموال ایران ، 35 سال دشمنی به خاطر این است که از ابتدا گفتیم نه شرقی و نه غربی. به سبب پایبندی ایران به اسلام ناب محمدی به عنوان یک تفکر اسلامی که دشمن ظالم و یار مظلوم است. انقلابی که مایه ی بیداری ملتها و منطقه شده است. تا عاشورا و فرهنگ حسینی در میان ما است باظالمین کنارنخواهیم آمد.
می دهد این ندا ، خون هر یک شهید زنده با دا حسین، مرده بادا یزید