• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر-مورخ 16 آبان 1393

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ – 16 آبان 1393
خطبه اول : ادامه ی شرح دعای عرفه (مراحل سیر و سلوک)
ادامه دعای عرفه امام حسین علیه السلام : لا الهَ الّا اَنت ، ربَّ اَلبَلَدِ اَلحَرام ، وَ اَلمَشعَرِ اَلحَرام ، وَ اَلبَیتِ اَلعَتیق …. این بخش از دعای با اقرار بر وحدانیت خدا آغاز می شود و با ذکر اوصافی ادامه می یابد. «نیست خدایی جز ذات مقدس تو».1- قدم اول در خودسازی ، موحد شدن و خارج شدن از کفر و شرک است. قدم آخر نیز همین است. توحید خالص یعنی انسان جز خدا کسی را مؤثر نداند و جز خدا از کسی نترسد.
2- اعتقادات درون دل را باید به زبان هم آورد. گفتن شهادتین موضو عیت دارد. اگر کسی را دوست داری به او بگو دوستت دارم.
3- پیامبر در اول رسالت فرمودند : بگویید جز خدای یگانه خدایی نیست تا رستگار شوید« قولوا لا اِله الّا الله تُفلِحوا». امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس با اخلاص بگوید لا اِله الّا الله ، بهشتی می شود. با اخلاص گفتن یعنی اینکه گناه نکنی. چگونه می توان گناه نکرد ؟ اگر سیر و سلوک را ادامه دهی از اسلام به ایمان و از ایمان به یقین برسی، آنگاه حتماً از گناه محفوظ می مانی. ما چون به مرحله ی یقین نرسیده ایم ، اعتقادات ما ضعیف است ، گناه می کنیم.
امام حسین علیه السلام می گوید: خدایا تو صاحب مکّه ای. مکّه حرَم خداست. قبل از اسلام نیز مورد توجه و محترم بود. و نیز می گوید ربَّ اَلمَشعَرِ اَلحَرام؛ تو صاحب مشعر الحرام هستی. مشعر از کلمه شعور است. یعنی محل بالا رفتن شعور . وَ اَلبَیتَ اَلعَتیق یعنی ای خدا تو صاحب بیت عتیق هستی. یعنی کعبه (خانه خدا) . جایی که از مالکیت اشخاص خارج است. معنی دیگر عتیق یعنی قدیمی. چون قدیمی ترین خانه توحید است. امام با این جملات یک سلسله از آیات قرآن مربوط به فریضه ی حج را در قالب دعا بیان می کند. در بند 26 دعای جوشن کبیر نیز آمده : یا ربِّ البیتِ الحَرام …
شهر مکّه مکانی ویژه و استثنائی است
در روایات آمده یک نماز در مکّه به اندازه صدهزار نماز ثواب دارد و یک انفاق ثواب صدهزار انفاق . تحمل یک روز بیماری در مکه برابر است با 60سال عبادت. پاداش ختم قرآن در مکه مثل دیدن پیامبر است.
صاحب کعبه خداست. معمار و مهندسش جبرئیل، بنّا ابراهیم خلیل و شاگردش اسماعیل است . نگاه کردن به کعبه عبادت است. ابرهه پادشاه یمن تصمیم گرفت آن را خراب کند. خدا پرندگانی به نام ابابیل را فرستاد با سنگریزه ها او و لشگریانش را نابود کرد (سوره فیل). شاهی به نام تُبُّع نیز خواست آن را خراب کند، کور شد. این معجزات آن روز بود. در زمان ما وقتی سفارت خانه آمریکا (لانه جاسوسی) در تهران تسخیر و جاسوسان آمریکائی دستگیر شدند، آمریکا خواست جاسوسها را نجات دهدو دهن کجی به اسلام و انقلاب نماید، شنهای صحرای طبس به امر خدا آنان را نابود کرد. آری معجزه همیشه بود و هست، لیکن چشم دل ما باید باز باشد تا ببیند و درک نماید.
خطبه دوم : رویدادها و مناسبتهای هفته
1-12 محرم سالروز شهادت امام زین العابدین علیه السلام بود، تسلیت. 11 محرم روز تجلیل از اسرا و مفقودین نام داشت.درود خدا بر آنها.در تاسوعا و عاشورا سوگواری وعزاداری کردید، خداوند از همه قبول فرماید.
یارب از دلهای ما نور محبت را مگیر این توسل این تجمع این ارادت را مگیر
هستی ما بستگی دارد به حُبّ اهل بیت هرچه میخواهی بگیر اما ولایت را مگیر
جلوه های زیبا و انسان ساز عاشورا
عاشورا خوبیهای فراوان دارد،اما شبکه های ماهواره ای مخالف ، آنها را پنهان میدارد. لیکن اگر خطا ویا عمل خرافی انجام گیرد برای کوبیدن اسلام آنرا برجسته می کند .اطعام دهی ها ، خیر خواهیها ، اینکه در این ماه جرم و فسق و فجور کم میشود، مردم توبه می کنندو به سوی خدا می آیند و ….به این موارد توجه نمی کند.
تشیع ، مکتبی پویا و پیشرو
امروز تشیع به عنوان یک تفکر و یک مکتب پویا و پیشرو مطرح است، اما دشمن خیلی کارکرده ومی کند تا شیعه هراسی را درجهان بزرگ کند. چرا؟زیرا آنها از عاشورا می ترسند. چرا میترسند ؟ چون عاشورا ظلم ستیز است. عاشورا می گوید : هیهات مِنََّا الذِلَه. عاشورا یاور مظلوم است و دشمن ظالم .آنروز حرمله یک کودک را با تیر کُشت ، امروز در جنگ غزه رژیم کودک کش اسرائیل بیش از 800 کودک را کشت. معنی هیهات منا الذّله آن روز مرگ بر آمریکا و صهیونیسم امروز است.
ماییم و راه امام ** راه جهاد و قیام** ذلت به ما شد حرام** هیهات منا الذّله
دشمن کجا تواند**مارا عقب براند **باید جهان بداند ** هیهات منا الذّله
کُل یومٍ عاشورا **کلُ ارضٍ کربلا ** هیهات منا الذّله
گروههایی که امروزه علیه عاشورا تبلیغ می کنند
1-شبکه های غربی و استعماری که منافع خودرا در خاورمیانه در خطر می بینند، منافعی همچون نفت ، بازار مصرف منطقه ، حفظ رژیم کودک کش و غاصب اسرائیل و …
2-وهابیت ، چون خودش زاییده استعمار است نمی تواند یک مکتب پویا را ببیند.
3- حکام نا مشروع منطقه که بیداری و ظلم ستیزی در سایه ی مکتب عاشورا را مایه ی بر باد رفتن تاج و تخت خود می دانند. لذا صدای یا حسین در یمن و بحرین را نمی توانند بشنوند. سحرگاه حمله می کنند و پرچمهای یا حسین را در بحرین جمع آوری می کنند.
هیأتهای عزاداری خوب و الگو
بحمدا… هیأتهای عزاداری خوب زیادند، بعضیها شاخص و الگو هستند، مثل هیأت باغ گندم یزد. از ویژگیهای این هیأت 1-نظم خاص 2- انتخاب آهنگ مناسب3- اشعار خوب و سنگین4- اجرای صحیح با جمعیت قابل توجه.
ادامه کارشکنی های آمریکا و اروپا
طبق موافقت مذاکرات ایران و 1+5 ، موضوع بحث انرزی هسته ای باید تا سوم آذر به پایان برسد، اما آمریکا اخیراً به اصطلاح توپ را داخل زمین ایران انداخته و می گوید ایران باید تصمیم جدی بگیرد . ایران تاکنون امتیازات زیادی داده همچون توقف غنی سازی بالای 5 درصد ، توقف تحقیق پیشرفتهای هسته ای و … لیکن در عوض آمریکاییها تحریمها را برنداشته اند بلکه افزودند و به جای لغو تحریمها از تعلیق آن صحبت می کنند. ایران مصرانه می خواهد تمام تحریمها برداشته شود. آنها به بهانه های واهی می خواهند مذاکره را تمدید کرده و تحریمها را حفظ کنند. هدفشان پیشگیری از پیشرفت ما است. انشالله با اتحاد بیشتر و استحکام درونی نظام موفق خواهیم شد.
در گذشت دلباخته امام علی علیه السلام آقای جُرج جُرداق
جُرج جرداق مسیحی اهل لبنان از دنیا رفت. او چند کتاب در ابعاد مختلف از شخصیت امام علی علیه السلام نوشت. به او گفتند چرا از دیگر خلفا نمی نویسی؟ گفت به جز امام علی (ع) ، هیچ کس را شایسته ندیدم. جاذبه امام علی علیه السلام و امام حسین علیه السلام مردم سایر ادیان را نیز به سوی خود جلب کرده است. برخی مسیحیان و بودائیان به عشق امام حسین عزاداری می کنند. اهل سنّت اصیل هم به اهل بیت علیهم السلام ارادت دارند. اینها که دشمنی می ورزند زاییده استعمارند.