• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر – مورخ 21-9-1393

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ – 21-9-1393
خطبه اول : اربعین حسینی و رموز جاودانگی اش
بیستم صفر اربعین سیدالشهدا ست. مهمترین حادثه پس از عاشورا ، اربعین است.زیرا بار دیگر کربلا شاهد خروش وجاری شدن اشک بود. در این چهل روز پیام خون سیدالشهداء و یارانش به بیشتر سرزمینهای اسلامی رسید. رمز اهمیت اربعین در این است که:1- تداوم واقعه ی کربلا و نهضت امام حسین(ع) است. 2- روزی است که عاشقان با امام حسین(ع) تجدید عهد میکنند. به همین خاطر برای اربعین زیارت مخصوص است.
کربلا به وسعت جهان است
کربلا کجاست که همه زیارتش را آرزو دارند؟ روز ورود امام ، کربلا سرزمین گمنامی بود. اما امروز از همه جا معروف تر است.از نظر جغرافیا کوچک ولی امروز وسیعتر از جهان است.
امام صادق علیه السلام فرمودند: « هرگاه خدا به بنده ای اراده ی خیری فرماید، محبت زیارت قبر امام حسین(ع) را در دلش قرار می دهد». امروز صدها میلیون عاشق زیارتند. امسال (1393) کربلا بین 17 تا 20 میلیون زائر دارد. زمان صدام لعنتی مردم مخفیانه میرفتند. گاهی شهید می شدند. امروز بحمدا… زمینه فراهم است. کربلا از 5 قاره جهان نه فقط شیعیان بلکه از غیر شیعه نیز زائر دارد. به این داعشی ها و وهابیهای خبیث ننگرید، سنیّهای اصیل عاشق اهل بیتند.
زوار عاشق دست از جان شسته
جابرابن عبدا… انصاری اولین زائر قبر امام حسین (ع) بود.پس از آن زیارت در اربعین با پای پیاده سنت شد. امامان معصوم نیز به زیارت امام حسین(ع) رفتند. شخصیتهای بزرگ مانند شیخ انصاری ، میرزا حسین نوری ، میرزا جواد آقا تبریزی و … از نجف تا کربلا (80 کیلومتر) پیاده رفتند. همه ساله میلیونها زائر از نجف ، بغداد ، کاظمین و… با پای پیاده و برخی پا برهنه به کربلا می روند.
در مسیر موکب ها و چادرها ومُضیف خانه ها با اشتیاق تمام از زوار پذیرایی می کنند؟ خوراک و محل استراحت آنان را آماده می کنند، پاهای خسته شان را می شورند و پماد می مالند.همه امکانات خود را در اختیار زوار امام حسین(ع)قرار می دهند تا دمی بنشینند و استراحت کنند. اصرار و خواهش می کنند تا از خدماتشان استفاده کنند.(خدایا ! اینها کجا بودند تا از زینب(س) و یتیمان امام حسین(ع) پذیرایی کنند؟) این محبت از محبتها جداست حُبّ محبوب خدا ، حُبّ خداست
آنجا پلیس و انتظامات نیست، هیچ دولتی در این راهپیمائی دخیل نیست.هرچه هست اقدامات خودجوش مردمی است.این راهپیمایی 20 میلیونی بزرگترین همایش و نماد وحدت ونماد صلح است.
خطبه دوم : مناسبتها و رویدادهای هفته
1-مهمترین رویداد هفته ، اربعین سید الشهداست که توضیح داده شد.
2-اولین جمعه پیش از اربعین،روز عتبات عالیات نامگذاری شده است،تاذهنهاکه به کربلا توجه دارد، متوجه بازسازی عتبات نیز بشود. 3-27 آذرروز شهادت آیت ا…دکتر مفتح است که روز وحدت حوزه ودانشگاه است.حوزه ودانشگاه درکشورنقش حساس وکلیدی دارند. 4-26 آذر روز حمل و نقل و رانندگان است. رانندگان، بخصوص رانندگان بیابانی از اقشار زحمتکش جامعه هستند .کالاها را از جنوب شمال،شرق، غرب جابجا می کنند.همه مردم از زحمات آنان برخوردارند.این روزراگرامی داشته و به این قشرزحمتکش خدا قوت می گوییم. 5-25 آذر روز پژوهش است. به دانشجویان و طلاب توصیه می کنم قلم در دست بگیرند ،بنویسند و تحقیق کنند.
6-23 آذر روز اشغال بلندیهای جولان درسال 1981توسط رژیم اشغالگر است. این رژیم غاصب در همین هفته به سوریه حمله هوائی کرد. چرا؟ تا سوریه دفاع کند و او جنگ دیگری را آغاز کند. تا بدینوسیله به تکفیریها و داعش روحیه بدهد و بگوید ما پشت شما هستیم. تا اوضاع نابسامان داخلی خودشان را که پس از شکست در غزه بهم ریخته است ، سامان بدهند.
همایش سلامت اداری
هفته ی پیش همایش سلامت اداری در راستای مبارزه با فساد اداری در تهران تشکیل شد. رهبر انقلاب در پاسخ نامه ی معاون اول رئیس جمهور مرقوم فرمودند:«نفس اهتمام به مبارزه با فساد را تحسین می کنم .لیکن این سمینار و امثالش بناست چه معجزه ای بکند؟ مگر وضعیت برای مسئولان سه قوه روشن نیست؟چرا اقدامی قاطع و اساسی صورت نمی گیرد؟»
مبارزه با فساد یک اصل اساسی در حکومت اسلام است. امام علی علیه السلام در آغاز حکومتش فرمود: بیت المالی که غصب شده ، برمیگردانم ، اگرچه مهر زنان شده باشد.
امام خامنه ای در سال 1380 طرح مبارزه بافساد اقتصادی را در فرمان 8 ماده ای صادر کرده بودند. 13 سال گذشت ولی اجرا نشد.خوب حالا اجرا کنید. ستادی تشکیل و از یکجا شروع کنید. آن روزها آقا نوشتند: اگر شما شروع کنید ،ممکن است بعضیها بگویند این باعث ناامنی اقتصادی می شودو… خیر! این باعث امنیت است. زیرا سرمایه دار باامنیت و آسودگی بیشتر به فعالیت اقتصادی می پردازد. آنهائیکه می خواهند اصلاح کنند ، اول خودشان باید صالح باشند.در این کار نباید تبعیضی باشد، هیچ کس و هیچ نهادی نباید مستثنی باشد. در اثر اجرا نکردن این دستور امروز کار به جایی رسید که رئیس جمهور می گوید :اگر قبلاً خلاف زیر میزی بود ، حالا شده رومیزی!