• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر-11 مهر 93

باسمه تعالی
گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقامشایخ- مورخه 11/7/93
خطبه اول: عرفه روز دعا و نیایش
یکی از مراحل تقوا، از گناهان گذشته توبه و استغفار و مواظبت که دوباره مرتکب نشویم. شب و روز عرفه فرصت خوبی است برای ارتباط برقرارکردن با خدا. ارتباط خیلی مهم است. اصلاًدنیا دنیای ارتباطات است.هرکسی و هر اداره ای ارتباطات قویتر و بهتری دارد، موفق تر است. نماز یک وسیله ارتباط با خداست .همچنین دعا. اگر دعایت مستجاب نشد رابطه راقطع نکن، بازهم صدایش بزن.
نالیدن به درگاه خداوند غرور و خودپسندی را می شکند. پیامبر(ص) فرمود: خدا حیا می کند دستی که به سوی او بلند شد محروم کند. «پروردگارتان را باتضرع و پنهانی بخوانید.»(اعراف 55 )
روز عرفه روز دعاست .عرفه سفره ی جود و احسان خداوندو از اعیاد بزرگ است. در آن روز خداوند به بندگانش لطف فوق العاده دارد.
دست حاجت چو بری، پیش خداوندی بر که کریم است و رحیم است وغفور است و ودود
حاجیان در روز عرفه باید تا غروب در صحرای عرفات باشند. وقوف در عرفه از ارکان مهم حج است. امام زمان(عج) در آنجا حضور دارند.عرفه از عرف ، یعنی شناخت، شناخت خود، شناخت خدا.حاجی باید معرفت خود را به خدا زیاد کند.
اعمال مستحب روز عرفه
1- غسل.2- زیارت امام حسین علیه السلام که ثواب بسیاردارد.در روایت دارد خداوند اول به زوار امام حسین (ع)نظر دارد سپس به زوار خودش. شاید رمزش این است که اگر میخواهید بندگی کنید، از امام حسین (ع) بیاموزید که از همه چیز خود گذشت حتی طفل شیر خواره اش. پس بهترین زمان عرفه و بهترین مسیر ، مسیر امام حسین(ع) .
امام حسین(ع)در زمان معاویه دعای عرفه را خواند و در زمان یزید به صحرای عرفات نرفت قیام کرد،یعنی دین از سیاست جدا نیست . دعای امام مقدمه ای بود برای قیام علیه طاغوت. دعا باید مقدمه ای باشد برای اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر.
3-خواندن دو رکعت نماز پس از نماز عصر در زیر آسمان با اعتراف به گناه.
4- خواندن دعای عرفه. کسانیکه گمان میکنند فرصت شب قدر را از دست دادند،روز عرفه بهترین فرصت برای دعاو توبه و انابه است.
دو برادر بنام بُشر و بشیر که ادیب و سخن شناس بودند، گفتند روز عرفه خدمت امام بودیم. دیدیم آقا عصر آن روز از خیمه بیرون آمد. همراه اهل بیت و شیعیان در نهایت خشوع در قسمت چپ جبل الرحمه رو به قبله ایستادند.همچون فقیری نیازمند دستها را برابر صورت گرفت و این دعا را خواند.اطرافیان همه سراپا گوش بودند. آنقدر صدای آقا جذاب و دلپذیر بود که از چشمان همه مثل ناودان اشک جاری شد. صحرای عرفات بود و صدای دلنشین آقا وگریه و ضجّه ی مردم.
خطبه دوم: رویدادها و مناسبتهای هفته
1-جمعه 11 مهر برابر با هشتم ذیحجه ، روز حرکت امام حسین علیه السلام از مکه بسوی کوفه در سال 60هجری است که منتهی شد به شهادت ایشان .
2-نهم ذیحجه روز عرفه است،روز نیایش و روز شهادت مسلم ابن عقیل علیه السلام اولین شهید راه سیدالشهداء.
3-دهم ذیحجه روز عید قربان است.پیشاپیش تبریک می گویم. قربانی کردن ،سنت است ومستحب.فاصله عید قربان تا غدیر را دهه امامت و ولایت می نامند.عید غدیر عیدا…اکبر است. چراغانی کنید و آماده شویم برای زنده کردن غدیر.
4-هفتم ذیحجه سالروز شهادت امام محمدباقرعلیه السلام است.آقا را با زهرآگین نمودن زین اسب ،مسموم و شهید کردند. امروز هم برخی از عزیزان مارابا انتقال میکروب سرطان به پوست و زبان شهیدکردند.
5–هفتم مهر را روز جهانی قلب نامیدند. آمار می گوید هرسال 23میلیون نفر با سکته ی قلبی می میرند. باید فعالیت جسمی و بدنی خود را افزایش دهیم. کاهش وزن ، کم مصرف کردن نمک و پیاده روی ازعوامل سلامت است. از مصرف دود وسایر مواد مخدر بپرهیزید. حفظ سلامت واجب است.
حضور در مجامع بین الملل فرصت است
6-سفر رئیس جمهور به نیویورک و آستراخان دست اورد خوبی داشت. با 9 رئیس جمهور و 6نخست وزیر دیدار و گفتگو کرد. باید با دنیای سیاست تعامل داشت. حضور در نشستهای بین المللی فرصت خوبی است تا حقانیت و مظلومیت خود را به گوش جهانیان برسانیم. نخست وزیر انگلیس به دیدار رئیس جمهور ما آمد و گفتگو کرد، اما در سازمان ملل علیه ملت و دولت حرفهای زشت و در حدّ و شأن خودش بیان کرد. رهبر معظم انقلاب فرموده بودند که اینها قابل اعتماد نیستند. ماهیت انگلیس همین است. اینها چند چهره دارند.ما باید هوشیار و بیدار باشیم .
فریب کاری مدعیان آزادی
رئیس جمهورآرژانتین افشاگری داشت.گفت ده سال قبل ساختمان متعلق به یهودیان در آرژانتین منفجر شد. گفتید کار ایران است ،دروغ بود. حزب ا… لبنان که حزبی بزرگ و وطن پرست است می گویید تروریست.متاسفانه سخنان او را نا تمام گذاشتند و ازپخش مستقیم جلوگیری کردند.اما اراجیف نخست وزیرانگلیس و اسرائیل را تا آخرپخش کردندو تشویق هم نمودند. اینها که دم از آزادی بیان میزنندومی گویند دانستن واطلاعات حق همه است ، چرا سخنان رئیس جمهور آرزانتین را قطع کردند؟
مبارزه با مفاسد اقتصادی
گروهی از ریاست جمهوری باعنوان« ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی وحفظ حقوق بیت المال» به مازندران و نوشهر آمدند.بسیار کار خوبی است. به شرط آنکه تداوم داشته باشد و بازمین خواران واقعی مبارزه کنند. زمین خواران واقعی یا صاحبان ثروتند یا صاحبان قدرت و دارای پستهای حساس. معاون دادستان کل گفت درسال1392 به 15579 پرونده زمین خواری رسیدگی شد. ساخت و ساز در ارتفاعات از مصادیق روشن زمین خواری است.جنگل ، ساحل و ارتفاعات از انفال است با چه زد و بندهائی این انفال و بیت المال غارت می شود؟