• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه نوشهر – مورخ 23 آبان 1393

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه ی شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمودمشایخ-23/8-1393
خطبه اول : ادامه شرح دعای عرفه
امام حسین علیه السلام در ادامه دعای عرفه عرضه می دارد:« یا مَن عَفا عَن عَظیم الذنوب بِحِلمِه » ای خداییکه با بزرگواری گناهان بزرگ را عفو می کنی. از صفات خداوند این است که عَفُّو است یعنی بسیار عفو کننده.
امام سجادعلیه السلام دردعایش می گوید: اِلهی عَظُمَ الذَنب مِن عبدُک فَلیِحسُن العفومِن عِندک. خدایا گناه بزرگ ازعبد، عفوزیبنده از تو.
خدای متعال مجبور به عفونیست، عذاب بنده خاطی عین عدل است. در عین حال می بخشد. در روایت آمده : اگر توقع عفو دارید ، شماهم عفو و گذشت داشته باشید.
پیامبر (ص) از جایی می گذشت ، خانمی در حال پختن نان بود ، وقتی باخبر شد بچه شیرخوراه رابرداشت و به پیامبر عرض کرد : خدا از پدر و مادر مهربانتر است؟ فرمودند: آری . گفت : پدر و مادر هرگز حاضر نیست فرزندش را بسوزاند ، خداوند چطور بندگانش را میسوزاند؟ پیامبر گریست وفرمود: خدا هم عذاب نمی کندمگر کسی راکه ازگفتن لا اله الاّ الله تکبّر بورزد. یکی ازعلماتفسیرکرداگر با شرایطش بگوید.
امید ما به فضل خداست
در ادامه دعای عرفه آمده : ای کسیکه با تفضّل و احسان نعمت فراوان می دهی. تفضّل یعنی اینکه کسی از خدا طلبی ندارد، لیکن خدا به او عطا می کند. در دعای قنوت می خوانیم که « اِلهنا عاملنا بِفَضلِک وَ لا تُعامِلنا بِعَدلِک»خدایا با فضلت با ما رفتار کن نه با عدلت.زیرا اگر با عدلش رفتار کند جهنمی هستیم. خداوند وعده کرد مقابل یک کار بد ، یک کیفر دهد، اما مقابل یک کار خوب دَه (10) پاداش می دهد. این نمونه ی فضل خداست. در انفاق ، یک انفاق را هفتصد برابر پاداش میدهد.(بقره- 261) این تفضل است.
سعدی شیرازی : «پرده ی ناموس بندگان به گناه فاحش نَدَرد و وظیفه ی روزی ، به خطای منکر نَبُرَد». آفتابش ،بارانش در همه جا و برای همه کس فایده میرساند. ای کریمی که از خزانه غیب گبر و ترسا وظیفه خود داری
دوستان را کجا کنی محروم توکه با دشمنان نظر داری
خداوند مصلحت اندیش است
با اینهمه نعمت و فضل خدا درعین حال برخی غنی و برخی فقیرند،یکی بیمار است ودیگری سالم، اینها از روی مصلحت اندیشی خداست. آنکس که توانگرت نمی گرداند او مصلحت تو از تو بهتر داند
ادامه دعا : یا عُدَّتی فی شِدَّتی … ای پشتوانه من در روز سختی، ای رفیق و همدم من در تنهایی. ای فریادرس من در سختیها ، ای ولی نعمت من … اگر خدا را داشتی همه چیز داری .کسیکه خدا ندارد هیچ ندارد.
نه همین کاخ شَهان رنگ و جلایی دارد کلبه های فقرا نیز صفایی دارد
زور و زر تکیه گه مردم غافل زِ خداست زور و زر را چه کند آنکه خدایی دارد
خطبه دوم : رویدادها و مناسبتهای هفته
1- 23 آبان روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت است.(بیماران خاص) فلسفه نام گذاریهای ایام در این است که سعی کنیم نسبت به آن موضوع اطلاعاتی داشته باشیم. اطلاعات اولیه برای همه لازم است.توجه به سلامت خود ، دیگران و جامعه از اهَم کارهاست. از کارهای خوب دولت نیز همین است.
تشکیل بیمه ی کشاورزان روستایی و عشایر که حق بزرگی به گردن جامعه دارند، برای آنان امیدوار کننده است. در روزهای ناتوانی آب باریکه ایست برای او وخانواده اش. بیمه محصولات کشاورزی که قبلاً انجام شده بود نیز موجب قوت قلب تولید کنندگان محصولات کشاورزی است.
کتاب میراث ماندگار
2- 24 آبان سالروز رحلت علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان است. آن روز را روز کتاب و کتابخوانی نام نهاده اند. شعار امسال کتابخوانی: « کتاب ، سلامت و سبک زندگی» است. کتابهای مفید را باید مطالعه کرد. علم و مطالعه مثل غذاست برای روح. همانگونه که غذای ناسالم جسم را بیمار می کند، کتاب غیر مفید و مضّر نیز روح انسان را بیمار می کند.
صدا و سیما منبع قدرت سیاسی
3- از طرف مقام معظم رهبری دکتر سرافراز بجای آقای مهندس ضرغامی رئیس صداوسیما شد. مسئولیت اصلی صداو سیما : 1-هدایت فرهنگ و افکار عمومی جامعه است. 2- ترویج دین و سبک زندگی اسلامی است. مثل یک دانشگاه عمومی است، همه از آن استفاده می کنند.یکی از برنامه های دشمنان ، بی اعتماد کردن مردم نسبت به صداوسیماست، تا از آن روگرداند و به سوی ماهواره جلب شوند. صدا وسیما منبع قدرت سیاسی است. آن را امپراطور رسانه ای می نامند. نقش آن انکار ناپذیر است. فرقش با مطبوعات در این است که هم اندیشه ساز است و هم در رفتار و گفتار تأثیر گذار است. مطبوعات فقط اندیشه سازند .
مذاکرات هسته ای و کارشکنی دشمن
4-قرار بود مذاکرات هسته ای تا سوم آذر به پایان برسد. می توان گفت این مذاکرات خود نوعی جنگ است. نمایندگان ما در این مذاکرات مثل سربازان کشورند. حضرت آقا فرمودند: اینها فرزندان کشور و مورد تأییدند. دشمن اصل غنی سازی را پذیرفته چون این علم و تکنیک بومی شده است . آمریکا برای اینکه هیمنه اش نشکند،طفره می رود وکارشکنی می کند. ایران حق قانونی خودش رامی خواهد. تحریمهای ظالمانه برداشته شود. ما به انرزی هسته ای در کشاورزی ، پزشکی ، تحقیقات مختلف علمی نیاز داریم.
سوسنگرد و مازندران
5-26 آبان سالروز آزادسازی سوسنگرد است .بازسازی آن با پیشنهاد آیت ا… روحانی نماینده فقید امام (ره) در مازندران و استقبال و حمایت مردم، مازندران انجام شد. دو تن از شهدای نوشهر نیز در آنجا شهید شدند. روحشان شاد. آزاد سازی سوسنگرد با فرماندهی مقام معظم رهبری صورت گرفت.