• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه نوشهر – مورخ 30 آبان 1393

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه ی شهرستان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ – 30/8/93
خطبه اول : ادامه شرح دعای عرفه
امام حسین علیه السلام در بخشی از دعاخدا را با نام اجدادطاهرینش صدا می زند. (یا اِلهی وَ یا اِله ابائی ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب) این بزرگواران کسانی هستندکه هیچکس به اندازه ی آنها خدا را نشناخته و هیچکس به اندازه آنها پیش خدا آبرو ندارد. از این کار امام معلوم می شودکه ذکر نام پدران صالح در دعا تأثیر دارد.
امام در ادامه سه ملک مقرّب را نام می برد، بعد کتابهای آسمانی، و چهار آیه اول از چند سوره را. 1- وَ ربّ جبرئیل و میکائیل و اسرافیل 2-و مُنزِلَ التورات و الانجیل و الزبور و الفرقان. 3- و مُنزِلَ کهیعص ، وطه و یس و القرآن الحکیم.
این درس دیگری است که این گونه دعاکنیم. در قرآن آمده : ای کسانیکه ایمان آورده اید ، از خدا بترسید و برای تقرب به او وسیله ای بجویید و در راه او جهاد کنید باشدکه رستگار شوید. (مائده- 35)
در روایات «وسیله» به امام معصوم تفسیر شده است. عوامل رستگاری که در این آیه اشاره شد : 1-تقوا 2-جهاد در راه خدا 3- شفاعت و وسیله. از صدر اسلام بلکه از ابتدای خلقت وسیله قرار دادن افراد آبرومند در پیشگاه خداوند مطرح بود.
در عصر رسول خدا یکی از مسلمانها گناهی مرتکب شد. از خجالت خدمت پیامبر (ص) حاضر نمی شد ، خود را پنهان می کرد. تا اینکه روزی در کوچه امام حسن وامام حسین(ع) را که کودک بودند دید. آنها را بردوش خود نشاند و نزد پیامبر رفت و گفت: یا رسول ا… بوسیله این دو نور دیده ات به تو پناه آورده ام. پیامبر فرمود : آزادی (بخشیده شد) . بنابراین ائمه علیهم السلام ریسمان محکم بین خلق و خدا هستند. با تبعیت از آنها و بردن نام مبارکشان می توان به خدا نزدیک شد و مورد لطفش قرار گرفت.
خطبه دوم : مناسبتها ورویدادهای هفته
1- ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر ، ماه غم و اندوه که یادآور فداکاریهای امام حسین علیه السلام و یارانش است، پایان یافت. ماه صفر درپیش است. که آن هم برای ما ، ماه عزا و تبلیغ است. در اربعین حسینی در سال92 حدود20 میلیون زائر به کربلا رفتند. ماه صفر، ماه خطبه های روشنگر امام زین العابدین و حضرت زینب(علیهم السلام) در شام است. پایان این ماه رحلت جانسوز پیامبر اکرم (ص) و دو امام بزرگوار امام حسن مجتبی و امام رضا (علیهما السلام) است.
2- 5 آذر روز بسیج مستضعفین است که به فرمان امام خمینی(ره) در سال 58 به منظور محرومیت زدایی تشکیل شد . یکسال بعد جنگ تحمیلی پیش آمد، که با عشق و اخلاص به میدانهای جنگ شتافتند.
بسیج دیروز در عرصه های محرومیت زدایی ، جنگ ، ایجاد امنیت ، احیاء دین، حمایت از نظام ، سازندگی و …حضور و نقش داشت. بسیج امروز در امنیت با همین پایگاههای مساجد، در امداد ونجات ، در حوادث غیر مترقبه مثل سیل و زلزله ، در عرصه های جنگ نرم مسائل فرهنگی (250 هزار حلقه تربیت صالحین)، در امربه معروف و نهی از منکر، در پیشبرد انرژی هسته ای نقش دارد و شهیدان تهرانی مقدم، احمدی روشن ، علیمحمدی و … را تقدیم کرد. در عرصه اقتصادی با راه اندازی بیست و سه هزار واحد تولیدی در سال 92 فعال است. در عرصه سیاسی در خنثی سازی توطئه های دشمن و … فعالیت و نقش برجسته دارد.
مذاکرات هسته ای و توطئه های جدید
3- گرچه طبق قرار سوم آذر روز پایان مذاکرات هسته ای است. ولی ما باید به این مذاکرات با دید واقع بینانه بنگریم. اگر با توافق به پایان رسید خیال نکنیم همه ی مشکلات حل خواهد شد. و اگر توافق نشد نیز گمان نکنیم که مملکت به بن بست خواهد رسید. دشمن می خواهد جامعه ما را به اختلاف ودوقطبی کردن اهل فتنه و مقابل آن بکشاند. نکته مهم این است که اگر مذاکره دستاورد داشته باشد، از آن فرد و یا گروه خاصی نیست، بلکه برای نظام است. و اگر دستاوردی نداشته باشد نباید به گردن کسی یا گروهی بگذاریم.
هم زمان با سوم آذر نشست اعضاء اُپک در 6 آذر در پیش است، از سوی دیگردشمن با کاهش قیمت نفت دنبال توطئه دیگر است. خلاصه حفظ مملکت در روزهای سخت، هنر مردان بزرگ است. وزیر خارجه عربستان راه افتاده به این کشور و آن کشور که نباید با ایران در مذاکره انرژی هسته ای موافقت کنید. اگر کردید ماهم می خواهیم. ما می گوییم مگر ایران مخالف است که شماانرژی هسته ای داشته باشید؟ ما می گوییم چرا باید در انحصار چند کشور باشد؟ چرا همه کشورها نداشته باشند؟علم هسته ای در ایران بومی شده . ما آن را برای پیشرفت کشاورزی ، پزشکی ، تولید برق و… میخواهیم.
سخن امام خامنه ای در جشن سردوشی افسران
مقام معظم رهبری در جمع دانش آموختگان دانشگاه افسری امام علی علیه السلام فرمودند: دنیا روی نیروهای مسلّح ایران حساب می کند.چون هرجا واردشوند سنگ تمام میگذارند. آنچه قوای مسلّح ما را از آنان جدا می سازد، ایثار ، معنویت و شهادت طلبی است.
ائتلاف ، نیرنگ و فریبی آشکار
استکبار جهانی(آمریکا)از یکسو با تبلیغات اعلام کرد برای نابودی داعش با 30 کشور ائتلاف کرد.از طرفی وقتی داعش درمحاصره ی نیروهای عراق قرار گرفت ، 9 بار از هوا سلاح و امکانات جنگی به آنهارساند.میخواهند داعش باشد تا ناامنی در منطقه باشد. تا اسلحه های آنها به فروش برسد.آنها داعش را به وجود آوردند تا دنیا را از اسلام متنفر سازند. بحث ائتلاف نیزبرای آن است که چون داعش خیلی منفور است. ظاهراً از آنها تبرّی جویند.
دو تذکر و پیشنهاد : 1- در جلسه ای که در ساری تشکیل شدوبنده نیز شرکت داشتم ، با دستورحضرت آقا به شهرداری مشهد زمینی به استانها رایگان تحویل داده شد. از جمله به مازندران تا زائر سرائی برای زائرین کم در آمد ساخته شود .اکنون ساخت آن به حمایت شما مومنین نیاز دارد. هرکس به تناسب وُسع و عشق وعلاقه اش می تواند کمک نماید. شماره حساب به زودی اعلام خواهدشد.
2-برخی از ادارات شهرمان مسئول ندارد. مثل اداره صنعت و معدن و تجارت.وقتی اداره ای مسئول مستقیم ندارد ، کارهای مردم زمین می ماند. وقتی این اداره که مربوط به بازار است مشکل داشته باشد ، بازار و واحدهای تولیدی نیز مشکل پیدا میکند. توقع داریم مسئولین مربوطه زودتر رسیدگی کنند.