• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه نوشهر- مورخ 14 آذر 1393

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرستان نوشهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمود مشایخ- 14 / 9 /1393
خطبه اول : شرح دعای عرفه
در ادامه دعای عرفه به این فراز رسیدیم: اَنتَ کَهفی حینَ تُعیَینی المَذاهِبُ فی سَعَتها وَ تَضیقُ بیَ الارضُ بِرُحبِها. « خدایا ! تو پناه منی هنگامیکه راهها با همه ی وسعتش در مانده ام کند و زمین با همه پهناوریش بر من تنگ شود.»
بشر در زندگی به پناه احتیاج دارد. بهترین بلکه تنها ترین پناهگاه خداست. هرکس به غیر خدا پناه برد، ضرر کرد. وقتی طوفان برخاست ، حضرت نوح علیه السلام مؤمنین را بر کشتی نشاند. به فرزندش گفت بیا. گفت من به کوه پناه می برم. اما کوه نتوانست او را از غرق شدن حفظ کند. چون به خدا پناه نبرد.
بعضیها می گویند امروز باید به قدرتهای برتر جهان مثل آمریکا پناه برد. اگر آمریکا نجات دهنده بود ، چرا کشورهای زیر سلطه اش گرفتارند؟ مگر ایران زمان پهلوی زیر سلطه آمریکا نبود؟ پس چرا پیشرفتی نداشت؟
هر قدرت و پناهی در برابر قدرت خدا هیچ است
برخی به قدرت خود می نازند مثل ابرهه. لیکن به قدرت خدا توسط ابابیل نابود شد(سوره فیل). بعضیها به پول و ثروت می نازند مثل قارون . خداوند می فرماید : ما او و ثروتش را به زمین فرو بردیم (قصص-81). بعضی هم به سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی پناه می برند . اینها غم و اندوه را نمی زدایند، بلکه وسوسه شیطان است. برخی به فامیل و زن و فرزند پناه میبرند، ولی قرآن می گوید ، گاهی آنها نیز دشمن می شوند( تغابن- 14).
امام جواد علیه السلام می فرماید: «هرکس به غیر خدا پناه برد ،خدا او را به همان واگذارد». هرکس به غیر خدا تکیه کرد ، نابود شد. رحمت خدا همه چیز و همه کس را شامل شده
فراز دیگر دعای عرفه : وَلَولا رحمتک لکُنتُ مِنَ الهالکین« خدایا اگر رحمت تو نبود ، هلاک می شدم». رحمت خدا همه را فرا گرفته (اعراف-156). خداوند بر خود واجب کرده بر بندگان لطف و رحمت نماید(انعام- 12 و 54).
پیامبر رحمت خدا بر بندگان است. قرآن ،باد ، باران ، شب و روز ، بخشش گناهان ، پذیرش توبه ، عیب پوشی و … اینها همه رحمت خداست.در روایت است که اگر عیوب همدیگر رامی دانستید ،یکدیگر رادفن نمی کردید. به رحمت خدا پناه ببریدکه این تقواست.
خطبه دوم : مناسبتها و رویدادهای هفته
1- دهم آذر روز جهانی ایدزاست.ایدزیک بیماری جدید و خطرناک است. قدرت دفاعی بدن را به تدریج ازبین می برد. راههای سرایت آن: لوازم مشترک تزریق مواد مخدر، تماس جنسی نامشروع، الکل و … باروش درست و سالم زندگی می توان از آن در امان بود.
2-درفصل سرما مصرف گاز بالا می رود. صرفه جویی کنیم تا اُفت فشار گاز نداشته باشیم.مصرف زیاد هنر نیست. صرفه جویی درهمه چیزدر آب، برق،گاز ،بنزین و… بر همه واجب است. لازم است بعضی چیزها دوگانه سوز شود. مثل نانوائی ها ادارات بزرگ ،مرغداریها ،
کارخانجات، گلخانه ها و …
3-پیشتر گفتیم به دستور رهبر انقلاب شهرداری مشهد زمینهایی را به استانها داده تا هر استانی برای زائرین کم درآمد زائرسرایی بسازد. در نشستی که با مسئولین استان و شهرستان داشتیم ، بر آورد شد اگر هر مازندرانی 4 تا 5 هزار تومان کمک کند ، زائرسرا ساخته خواهد شد. حساب 0110006921000 در بانک ملی نوشهر به همین منظور افتتاح شده است . علاقمندان می توانند در این امر خیر شرکت کنند.
4- قیمت نان افزایش یافته است. توجیه مسئولان این است که 30 ماه است که قیمت نان ثابت مانده است. در این مدت سایر اقلام افزایش یافته . برای نانواها به صرفه نیست. متقابلاً توقع مردم این است که نانواها نان باکیفیت تحویل دهند. ناظرین مربوطه بیشتر دقت نمایند.
5- 16 آذر روز دانشجوست. در سال 1332 چند ماه پس از کودتای آمریکایی و بازگشت شاه به قدرت ، نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران آمد.دانشجویان تظاهرات کردند.رژیم پهلوی آنان را سرکوب و سه تن را شهید کرد. این نشانه استکبار ستیزی دانشجویان است.با درود به ارواح شهدای دانشجو، این روز را گرامی می داریم.
دفاع از حقوق بشر ، ابزار فریب استکبار
6-19 آذر روز جهانی حقوق بشر است. خدا رحمت کند امام خمینی را می فرمود:(( آنهاکه بشر را پایمال می کنند، از حقوق بشر دم می زنند)).آمریکا که اینهمه ادعا دارد، آیا حقوق بشر را رعایت می کند؟این روزها چند سیاه پوست توسط پلیس کشته شد، چه کسی به داد رسید؟قصه وال استریت و اعتراض مردم به کجا رسید؟ چقدر ظلم ؟ چقدر بی عدالتی؟تبعیض نژادی؟ حالا اگر یک قاچاقچی در ایران اعدام شود ، فریاد مدعیان دروغین حقوق بشر گوش فلک را کَر می کند.
در مصر رئیس جمهور منتخب مردم با کودتای نظامی السیسی مورد حمایت آمریکا و صهیونیسم زندانی و محکوم به اعدام می شود و حُسنی مبارک و فرزندان و وزرایش از همه ی جنایات و کشتار تبرئه و آزاد می شوند. این حقوق بشر آمریکاست.
عوارض شوم اقدامات داعش
7-اربعین سید الشهدا در پیش است.با حرکت مردم برای زیارت حال و هوای دیگری پیدا شد.درمرزها غوغایی است. جرایدخارجی نوشته اند: بی نظیرترین همایش انسانی است،این راهپیمائی بدون دخالت و کمک دولتها است. این حرکت و شور و علاقه ، تفکرات غلط داعش وحامیانش را زیر سوأل خواهد برد.قطعاًاین حرکت بالاتر از رژهای مسلحانه و حرکت توپها و تانکهاست. حرکتی نرم و غیر مسلحانه. مقایسه کنید با داعش که شعارش «پیروزی با ایجاد وحشت» است. گروهی که زیرساختهای سوریه و عراق را تخریب کردند، نفت عراق راغارت و با 20دلار بفروش می رسانند،گروهی که چهره اسلام را مخدوش و بیداری اسلامی را و به جنگ مسلمین با یکدیگر تبدیل کردند. نقاب قداست به چهره ی زشت وهابیت عربستان کشیدند و جریانهای ضد صهیونیستی را غریب و مظلوم گذاشتند.خدایا نابودشان کن.