• در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

    در جنگ اقتصادی مردم نباید سرباز و ابزار دشمن شوند

  • الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

    الگوی نظام اسلامی حکومت علی (ع) است

  • خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

    خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 26/5/97

نخستین همایش علمای بخش کجور شهرستان نوشهر صبح پنجشنبه با قرائت پیام آیت الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در مسجد جامع روستای کندلوس کجور آغاز به کار کرد.yadvare olama 8
به گزارش نوشهر آدینه حجت الاسلام محمود مشایخ در این همایش با قدردانی از پیام آیت الله مکارم شیرازی که نشان از اهمیت علمای منطقه کجور است، گفت: منطقه کجور علمای برجسته همچون شیخ فضل الله نوری کجوری ، شیخ مهدی کجوری شیرازی ، حاج میرزا یدالله نظرپاک کندلوسی و … را تقدیم اسلام کرده است .
امام جمعه نوشهر با بیان اینکه اطلاعات ناقصی درباره علمای این بخش وجود دارد و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد افزود: ادیب بودن، فیلسوف، شاعر، نویسنده، زهد و تقوا از ویژگیهای شاخص علمای بخش کجور است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از علمای شاخص در کجور هستند که نامشان گمنام مانده و ضرورت دارد تا برای شناسایی و معرفی آنها اقدام شود، افزود: کوچک‎ترین تاثیر این همایش قدرشناسی از علما و زحمات آنها در طول حیات‌شان است.
حجت الاسلام مشایخ نقش علما را مشابه نقش انبیاء دانست و گفت: تعلیم و تربیت، هدایت و انسانیت مردم از جمله نقش های علما است که در بعد سیاست و علم و تقوا نقش اساسی و محوری در طول تاریخ اسلام داشتند.
وی تصریح کرد: هویت بخشی باید در دستور دست اندرکاران همایش قرار گیرد و همایش علمای کجور به عنوان هویت در جهان اسلام و بین الملل معرفی شود.
امام جمعه نوشهر با بیان اینکه وقتی چنین پیشینه‌ای داریم این مسئله موجب اعتماد به نفس نسل‎های امروز و آینده است، تصریح کرد: وقتی شخصیتی از ایران مانند ابن‌سینا در فلسفه در دانشگاه‌های جهان مورد توجه و تالیفات وی مورد استفاده قرار می‎گیرد مایه افتخار ما است.
وی با اشاره به اینکه نقش علما در هر عصر و زمان نقش همان انبیاء است و انبیاء برای تعلیم و تربیت آمدند تا مردم را هدایت کنند و انسانیت و معنویت مردم را بالا ببرند، اضافه کرد: وقتی چنین علمای شاخصی در منطقه کجور داشتیم که در حوزه‌های مختلف تاثیرگذار بودند نقشه راه برای ما روشن شد.
حجت الاسلام مشایخ با اعلام اینکه اقتصاد کجور در گذشته خودکفا بود و مردم خودشان تولید می‎کردند و در گذشته مکتب‌خانه‌ها در پیشرفت مادی و معنوی منطقه موثر بودند، تصریح کرد: اما امروز در طول تاریخ ایران هیچ عالمی را نمی‌توان یافت که پای سندی که خیانت به مملکت باشد را امضا کرده باشد و این افتخاری برای ما است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی نوشهر با اشاره به اینکه نقش علما ایجاد تحول سیاسی در جامعه و مرزبانی از فرهنگ دینی مردم بود، گفت: اگر می‌خواهیم دین ما حفظ بماند باید از علمای دینی طبیعت کنیم.
وی با یا اشاره به وجود تفکر غلط وهابیت در عربستان گفت: وهابیت در ایران به دلیل وجود علما شکل نگرفت چون علمای ما بصیرت داشتند و به مردم روشنگری و بصیرت دادند.